Müzik Kütüphanesi

Borusan Kültür ve Sanat Müzik Kütüphanesi

Çok sesli batı müziğini geniş kitlelere ve gençlere sevdirmek gibi bir misyonu üstlenen Borusan Kültür ve Sanat Merkezi bu amacına ulaşmak için Türkiye’nin ilk özel “Müzik Kütüphane”sini kurarak bu alanda önemli bir adım attı.

Hedef kitlesi çoğunlukla eğitim çağındaki gençler olan Müzik Kütüphanesi, gençlerin çok sesli batı müziği ve çağdaş müziği sevmelerini amaçlıyor.

Kütüphane hiçbir ön koşul aramaksızın herkese hizmet ediyor.

Müzik kütüphanesinde ağırlıklı olarak klasik müzik olmak üzere, jazz-blues, dünya müzikleri, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği üzerine kitap, CD ve notalar ve dergiler bulunuyor. Bu genel başlıklar üzerine toplam 8500 kitap, 7000 nota, 10500 civarında CD, 3000 LP, 150 VHS, 100 DVD ile hizmet veriyor.

Müzik Kütüphanesi 1997 yılında Kültür Merkezi’nin faaliyete geçmesi ile birlikte şekillenmeye başladı. Genel bir kütüphane yerine müzik üzerine özel bir konu kütüphanesi olması hedeflendi.

Borusan Müzik Kütüphanesi yalnızca kitaplardan oluşmuyor. Gerek vokal gerek enstrümantal müziğe ilişkin notalar arşivimizde yer alıyor. İşitsel bir sanat olan müziğin arşivimizde yer alan türleri çerçevesinde çok sayıda sanatçının çeşitli yorumlarını, CD ve LP’lerin dinlenebileceği, DVD ve video seyretme olanaklarının sağlandığı özel mekanlar yaratıldı.

Kütüphanede Türkiye’nin en büyük ve gelişmiş kütüphanecilik sistemi BLISSPC Kütüphane Otomasyon Programı kullanılıyor. Tüm kitap, CD ve notalar otomasyon sistemi ile kataloglandı. Sınıflama sistemi olarak “Library of Congress” sistemi ve başlıkları kullanıldı. Kullanıcılar otomasyon sistemi aracılığıyla hangi materyallerin kütüphanede bulunduğunu görebiliyorlar.

Kütüphanenin en önemli bölümlerinden birini Çağdaş Türk Bestecileri Arşivi oluşturuyor.

Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cumartesi 09:30-18:00 (Pazar günleri kapalıdır)

Adres

Borusan Kültür ve Sanat
İstiklal Caddesi No: 213 Beyoğlu 34433
İstanbul

Telefon
(0212) 336 32 80

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Uncategorized

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s